Gitara dla początkujących- jak wybrać?

On:

Gitara dla początkujących – jak wybrać? 

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów gitar, które różnią się między sobą nie tylko kształtem i rozmiarem, ale także przeznaczeniem, barwą dźwięku czy wymaganą techniką gry. Odmian tych jest tak dużo, iż nie dziwi fakt, że wiele osób ma trudność z dobraniem właściwego instrumentu. Aby nie popełnić błędu, który pociągnąłby za sobą niepotrzebny wydatek, a jednocześnie zniechęcił do gry, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi istniejących wariantów gitary:

Gitara klasyczna a akustyczna

Ponieważ oba typy z wyglądu są na pierwszy rzut oka dość podobne, wiele osób nie orientuje się czym się różni gitara klasyczna od akustycznej. Technicznie rzecz biorąc, oba te warianty są akustyczne, tzn. nie wymagają wzmocnienia dźwięku przez urządzenia elektroniczne, ponieważ posiadają tzw. pudło rezonansowe z dużym otworem, sprawiające, że dźwięk jest wystarczająco donośny. W powszechnym użyciu przyjęte jest jednak, że termin gitara akustyczna oznacza instrument ze stalowymi strunami, a gitara klasyczna – z miękkimi strunami nylonowymi.

 Z racji posiadania metalowych strun, gitara akustyczna ma bardziej dźwięczną barwę i jest znacznie głośniejsza od gitary klasycznej. Dociskanie twardych i dość ostrych stalowych strun do gryfu wymaga jednak pewnej siły i wprawy, dlatego też w przypadkach, kiedy naukę gry na instrumencie zaczyna kilkuletnie dziecko, zaleca się raczej gitarę klasyczną – właśnie z uwagi na jej miękkość. Gitara klasyczna dla początkującego jest po prostu łatwiejsza i bardziej przyjemna w dotyku. Nie oznacza to bynajmniej, że „klasyk” jest instrumentem tylko dla dzieci – wręcz przeciwnie, jest on używany także przez renomowanych profesjonalistów!

 Co jest zatem w dłuższej perspektywie lepsze – gitara klasyczna czy akustyczna? Wybór zależy w dużej mierze od indywidualnego gustu, planowanego repertuaru oraz charakteru muzyki, jaką będzie się chciało wykonywać. Gitara klasyczna świetnie sprawdzi się w wykonywaniu utworów – jak sama nazwa sugeruje – klasycznych. Ma ona łagodny, „śpiewny” ton i doskonale nadaje się do występów solowych lub z towarzyszeniem innych instrumentów akustycznych (w tym nawet orkiestry symfonicznej). Utwory pisane specyficznie na gitarę klasyczną często skupiają się na melodii (lub równoległym prowadzeniu kilku głosów) i zwykle wykonuje się je delikatnie szarpiąc struny palcami bądź paznokciami – dzięki temu muzyka ma bardziej intymny, personalny charakter.

 Gitara akustyczna – o ile posunąć się do pewnych uproszczeń i uogólnień – nadaje się z kolei bardziej jako instrument akompaniujący, wspierający np. wokalistę lub grający w zespole wykonującym bardziej nowoczesną, dynamiczną muzykę (w tym np. pop, folk itp.). W tym przypadku struny szarpie się zwykle nie gołymi palcami, ale tzw. kostką (piórkiem), czyli kawałkiem specjalnego sprężystego materiału o rozmiarach dużej monety. Taka technika gry sprawia, że dźwięk jest bardziej wyrównany, klarowny i donośny, nie narażając jednocześnie palców na otarcia naskórka. 

Skoro przedstawiliśmy w skrócie czym się różni gitara akustyczna od klasycznej, przejdźmy do następnej kategorii, którą są…

Gitary elektryczne

 Gitary elektryczne nie posiadają zwykle pudła rezonansowego, znanego z gitar akustycznych i klasycznych. W związku z tym, same w sobie wydają bardzo cichy i pozbawiony głębi dźwięk. Wyposażone są jednak w specjalny układ elektroniczny (tzw. przetwornik), który jest w stanie zamienić te ledwie słyszalne wibracje strun na sygnał elektryczny. Sygnał taki jest następnie przenoszony za pomocą kabla do zewnętrznego urządzenia elektronicznego, zwanego wzmacniaczem i odtwarzany z dużą mocą poprzez współpracującą z nim kolumnę głośnikową.

 Należy zatem pamiętać, że gitara elektryczna wymaga dedykowanego wzmacniacza gitarowego (określanego czasem w żargonie jako piec). Różnego rodzaju wzmacniacze wprowadzają przy tym mniejsze lub większe zmiany w barwie przetwarzanego dźwięku – tak więc gitara elektryczna w parze ze wzmacniaczem/głośnikiem, w zależności od modelu i ustawień, może brzmieć bardzo łagodnie (przypominając nieco gitarę akustyczną), bardzo agresywnie (jak np. w przypadku zespołów grających heavy metal) lub też oferować jedną z wielu możliwych barw pośrednich. 

Gitara elektryczna jest instrumentem niezwykle uniwersalnym – sprawdza się zarówno w partiach melodycznych (solowych), jak i w charakterze akompaniamentu, grając akordy. Wiele stylów muzycznych, zwłaszcza tych, które powstały w XX wieku, wykorzystuje gitarę elektryczną jako podstawę swojego brzmienia – należą do nich m.in. pop, jazz, blues, country oraz przede wszystkim rock (we wszystkich swoich odmianach).

Rodzaje gitar elektrycznych 

W ciągu kilku dekad światowej popularności gitary elektrycznej powstało wiele jej powszechnie spotykanych wzorów, różniących się od siebie kształtem i charakterem dźwięku.

 Są to m.in.: 

- strat (stratocaster) - szczególnie ceniony ze względu na piękny kształt, lekkość, wcięcia zapewniające wygodny dostęp do wysokich pozycji (powyżej 12. progu) oraz komfortowy, wąski gryf; strat posiada przetworniki typu single-coil, dające przyjemne dla ucha, nieco dźwięczące brzmienie, 

- superstrat – odmiana, która kształtem przypomina stratocastera (posiada dwa wcięcia ułatwiające grę w wyższych pozycjach), jednak zwykle w szczegółach odbiega od pierwowzoru, różniąc się np. kształtem główki gryfu bądź zastosowanymi przetwornikami,

- tele (telecaster) – nieco podobna do stratocastera, jednak posiadająca tylko jedno wcięcie,

- Les Paul – cięższa gitara elektryczna, z jednym wcięciem od dołu oraz nieco szerszym gryfem, wyposażona w przetworniki typu humbucker; ceniona w gatunkach opierających się na brutalnym, „charczącym” brzmieniu, ale także np. w jazzie, 

- SG – odmiana o charakterze nieco podobnym do Les Paula, ale posiadająca dwa wcięcia,

- hollowbody – gitara elektryczna posiadająca zredukowane pudło rezonansowe (często z dwiema szczelinami zamiast jednego dużego otworu umieszczonego centralnie).

Gitary elektro-akustyczne 

Gitara elektro-akustyczna to po prostu zwykła gitara akustyczna, wyposażona dodatkowo w przetwornik umożliwiający podłączenie jej do wzmacniacza (podobnie jak w przypadku gitary elektrycznej). Zaletą takich instrumentów jest to, że w przypadku małych audytoriów mogą funkcjonować samodzielnie (wydając dość donośny dźwięk, dzięki posiadaniu pudła rezonansowego), zaś w przypadku większych koncertów można je wygodnie nagłośnić podłączając bezpośrednio za pomocą kabla, bez potrzeby sięgania po mikrofon.

 Repertuar i sposób gry jest taki, jak w przypadku zwykłej gitary akustycznej.

Rozmiar gitary - gitara 3/4 a 4/4 

Standardowa, pełnowymiarowa gitara – niezależnie od tego, czy chodzi o klasyczną, akustyczną czy elektryczną – określana jest terminem 4/4. O „pełnowymiarowości” stanowi tutaj przede wszystkim długość gryfu, a w przypadku gitar klasycznych i akustycznych także rozmiar pudła rezonansowego. Producenci i dystrybutorzy instrumentów pomijają często w opisach oferowanych standardowych modeli informację o rozmiarze – zatem, jeśli nic nie jest napisane, należy przyjąć, że mamy do czynienia z wariantem 4/4.

 Rozmiar 3/4 ma nieco krótszy gryf i mniejsze pudło rezonansowe, dlatego świetnie nadaje się dla dzieci oraz osób o niskim wzroście. Generalnie przyjmuje się, że 3/4 to właściwa gitara dla początkujących dzieci w wieku 8-13 lat.

Gitary 6-, 7-, 8- i 12 strunowe – jaką wybrać? 

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem gitar są instrumenty posiadające 6 strun: E6, A5, D4, G3, H2 oraz e1. Absolutna większość gitar – zarówno klasycznych, akustycznych, jak i elektrycznych – strojona jest według tego schematu, jako że łączy on wygodę grania z dużą rozpiętością tonalną, umożliwiając ogromną wszechstronność.

 Podobnie strojone są gitary 12-strunowe – tyle, że tutaj w miejsce każdej pojedynczej struny mamy dwie. Zapewnia to instrumentowi specyficzne bogate brzmienie, choć jednocześnie czyni go nieco trudniejszym do nastrojenia i do grania. 

Gitary 7- i 8-strunowe to instrumenty o powiększonej rozpiętości tonalnej. Są one w praktyce używane jedynie przez relatywnie nielicznych entuzjastów. 

Istnieją także gitary, które mają 4 lub 5 strun – w takich przypadkach chodzi jednak zwykle o gitarę basową, która mimo pewnych podobieństw w wyglądzie i technice gry, należy w istocie do zupełnie innej klasy instrumentów. Gitara basowa jest strojona oktawę niżej niż standardowa gitara, a jej funkcja jest podobna do tej, jaką w tradycyjnej muzyce pełni kontrabas.

 Najlepsza gitara dla początkujących to bez wątpienia wariant z 6 strunami.

FAQ czyli odpowiedzi na często zadawane pytania:

Jaką gitarę na początek?

Na początek dobrze jest kupić gitarę klasyczną bądź akustyczną. Gitara klasyczna może mieć dla niektórych osób przewagę, ponieważ ma nylonowe struny, które naciska się łatwiej niż metalowe. Jeśli osobą rozpoczynającą naukę jest dziecko w wieku od 8 do 13 lat, należy wybrać instrument w rozmiarze 3/4, zaś dla dzieci starszych oraz dla dorosłych – wariant pełnowymiarowy, czyli 4/4.

Gitara klasyczna dla początkującego – czy to dobry pomysł?

Jak najbardziej! Gitara klasyczna jest instrumentem, który ma miękkie, przyjemne w dotyku struny, nie wymagające dużej siły nacisku (nie powodują zatem otarć opuszków palców) – dzięki temu jest to doskonała gitara na początek, dla osób pragnących dopiero rozpocząć naukę gry.

Jakie struny do gitary akustycznej?

Do gitary akustycznej zakłada się struny stalowe, dzięki którym ma ona bardziej donośny, dźwięczny ton.

Jakie struny do gitary klasycznej? 

Gitara klasyczna używa strun nylonowych, które zapewniają jej śpiewne, ciepłe brzmienie i nie wymagają dużej siły od grającego.

Dlaczego niektóre gitary mają wcięcie w pudle rezonansowym? 

Wcięcie w pudle rezonansowym (lub w desce w przypadku gitary elektrycznej) ułatwia dostęp do wysokich pozycji (powyżej 12. progu), dzięki czemu łatwiejsze staje się np. wykonywanie niektórych partii solowych. Jest ono stosowane w niektórych gitarach akustycznych i w większości elektrycznych (niektóre typy, takie jak stratocaster, mają nawet dwa wcięcia – powyżej i poniżej gryfu).

Jeśli zacznę naukę na gitarze klasycznej, to czy mogę później zmienić ją na akustyczną lub elektryczną?

Jak najbardziej. To trochę tak jak z nauką jazdy samochodem – jeśli opanuje się tę umiejętność dobrze na jednym samochodzie, przestawienie się na inny model nie zabierze później dużo czasu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
close Koszyk

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się. Lub Zresetuj hasło